0

لوله بدون درز

لوله بدون درز

مانیسمان یک برند می باشد که چون اولین لوله بدون درز وارد شده در بازار ایران می باشد ، این اسم بر روی این مدل لوله ها مانده است و اصطلاحی بازاری برای آنها شده است.

لوله های مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته می‌شوند در اصطلاح علمی به آنها Seamless گفته می‏شود؛ به آن دسته از لوله های فولادی گفته می‌شود که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلرات استفاده نمی‌شود و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات می باشد.

در لوله ای درزدار فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک استفاده می‌شود ولی در تولید لوله های مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده میشود که در صنایع مختلف به لحاظ مواد اولیه سازنده آن بالاتر و با کیفیت بهتر و همچنین یکنواختی بیشتر را به همراه دارد و عدم جوش و آسیب پذیری و عمل فشار بیشتر مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.

مراحل تولید لوله به شرح زیر است:

1-برش: در مرحله اول شمش فولادی را بنا به خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند(ممکن است این شمش تولید داخل یا تولید کشورهایی چون اکراین باشد )

2-گرمادهی: شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد.

3-سامانه لخ پرس : در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند

4-دستگاه اللنگاتور: فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد میکنند

5-شلیک سمبه: میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشدکه با سرعتی بالا سمبه ای به طول12 متر را داخل شمش فولادی می‌کنند.

6-تاب گیری: در این مرحله اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود.

7-جداسازی سمبه: در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد.

8-مرحله کروی : در این مرحله سروته لوله گرفته می شود و لوله به حالت گرد در می آید(قبل از این مرحله سر و ته لوله حالت تیز و برنده داشته است)

9-کشش: در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا 24 مترتحت کشش قرار می دهد.

10-سرد کردن: لوله را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند.

11-اندازه گیری: لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده میشود(معمولا 6متری)

12-آزمایش یا تست: با کامپیوتر لوله را تست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد
13-مرحله کونیک شدن دو سر لوله :
در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود (بخاطر تسهیل امر جوشکاری)
14-پولیش زدن :
این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد (این عمل برای جلو گیری از زنگ زدن می باشد)
15-بستن لوله ها:
در مرحله پایانی لوله ها بسته بندی می شوند شکل بسته بندی شش ضلعی می باشد و با تسمه محکم بسته وآماده بارگیری می گردد.

روش دیگر سوراخ کردن قطعه استوانه ای جامد (شمش آهن) در تمام طول آن می باشد که به لوله ساخته شده Seamless و یا بدون درز گفته می شود.

اما در حال حاضر تکنولوژی تولید لوله های بدون درز واقعی تا سایز ۴۲ اینچ در آمریکا موجود است و فقط در یک کارخانه در چین نیز این لوله ها تحت لیسانس آمریکا تولید میشوند که امکان سفارش و خرید آنها فراهم است.

 

لوله بدون درز

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Required fields are marked *